piątek, 1 lipca 2016

Jak uszyć torbę na zakupy ? Tutorial ze zdjęciami :)Witajcie Kochani !


  Postanowiłam podzielić się z Wami pomysłem na uszycie torby, zapewne każda z Was która posiada maszynę poradzi sobie znakomicie z uszyciem swojej torby na zakupy :)
To mój pierwszy tutorial, więc proszę pytać jak coś będzie nie jasne.
Do dzieła - zaczynamy !

  Pierwsze co musicie na pewno zrobić to wyprać materiał, najlepiej w 30 stopniach bez jakiś specjalnych środków piorących. Bawełna ma to do siebie, że lubi się kurczyć, tania bawełna nawet czasem do 5-7 cm na szerokości i długości.
 Ja zazwyczaj piorę i wilgotny z pralki prasuję, tak tak prasowanie jest konieczne, bez tego ani rusz !

 Zatem jak już materiał gotowy bierzemy się do dzieła, ja zawsze wszystko robię na podłodze, bo tak mi wygodniej. Rozkładamy materiał, odmierzamy sobie jaką dużą torbę chcemy mieć - pamiętajcie o zapasie na szwy. Przykładamy prawą stroną do prawej, wycinamy.
Moja torba w etapie końcowym ma wymiary 40 cm na 50 cm nietypowe :)

Przygotowana torba - wycięte kwadraty 5 na 5 cm plus podłożenie górnej części.


 Rysujemy na bawełnie wymiary - zostawiamy po 1-2 cm po bokach oraz u góry na podłożenie materiału dwukrotnie. Małe zagięcie na 1 cm oraz większe na 3,5 cm.
Wszystko zaprasowujemy. Odkładamy na bok i bierzemy się za rączki naszej torby. Z tego samego materiału ucinamy paski szerokości 8 cm i długości 77 cm. Składany na pół - zaznaczając od linii złożenia 3,5 cm.
Jeden koniec paska przeszywamy na końcu (będzie nam później łatwiej wywrócić na prawą stronę za pomocą słomki i patyczka do szaszłyków) Zszywamy, obcinamy nadmiar materiału oraz wywracamy na prawą stronę. Ucinamy zszycie po szerokości, aby tunel był pusty. Prasujemy.


Szerokość naszej torby oraz zapas na szwy.


Wysokość naszej torby z wyciętym kwadracikami 5 na 5 cm.
  Mamy wszystko gotowe by złożyć naszą torbę w całość. Znowu rozkładam się na podłodze. Odmierzam od linii szycia na górze po 15 cm, zaznaczam i przykładam nasz wcześniej uszyty pasek (tak by krawędź paska - wyznaczała 15 cm do brzegu torby)
Wkładamy nadmiar paska pod nasze wcześniejsze zagięcie na górze, przypinamy szpilką tak samo robimy obok, oraz po drugiej stronie torby. Pamiętając aby wszystko było równo.
Siadamy do maszyny i szyjemy 1 cm od dolnej krawędzi naszego zagięcia. Najpierw z jednej a później z drugiej strony.

Od boku torby odmierzam 15 cm, zaznaczam (w tym miejscu będą przyszywane rączki - tak samo robię z drugiej strony)Tak zaszywamy rączki torby:

Przykładamy pasek w wcześniej wyznaczonym miejscu, podkładamy pod zakładkę na górze, przypinamy i szyjemy 1 cm od krawędzi.Dodatkowo na dole torby odmierzamy po 5 cm z wysokości i szerokości (kwadracik) to będzie tworzyło nasze dno.

Odmierzamy po 5 cm z szerokości i wysokości wycinamy (wycięcie będzie tworzyło zaszewkę na dno torby)


  Teraz zaczynamy szyć całość. W miejscu gdzie zaznaczyliśmy sobie wysokość naszej torby zaczynamy szyć ściegiem prostym (ja używam igły do dzianin - nie robi takich dziur w materiale - tzw. igła złota) Zaczynamy szycie od góry będzie nam łatwiej dopasować materiał. Dodatkowo obrzucamy zygzakiem boki, (powinno się to robić owerlokiem) ale jeśli nie macie zwykły zygzak też się sprawdzi :) wszystko po to aby materiał się nie strzępił.

Szyjemy od góry do dołu ściegiem prostym, to samo robimy z drugą stroną 
  Kiedy boki torby już zszyte zostaje nam tylko zszyć kwadraciki, robimy to tak by tworzyły linę prostą - kilka razy co by nam się nie rozpruło, również obrzucając zygzakiem.


kwadrat, składany w linię prostą, zszywamy i obrzucamy

Mam nadzieję, że opis jest czytelny i że sobie poradzicie - jak coś służę pomocą ! :)
Teraz należy wyprasować torbę - przewrócić na prawą stronę i można się cieszyć z nowego
domowego "uszytka" !!!! :)
Życzę powodzenia !!! 

13 komentarzy:

 1. Oo nigdy nie szyłam takiej torby, ale nawet myślę, że mi się uda. Są wakacje a z tym idzie dużo wolnego czasu dlatego chętnie spróbuję swoich sił i uszyje taką torbę! :)
  m-artyna.blogspot.com-KLIK!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna torba, ładnie pokazałaś jak taka uszyć:-)
  Pozdrawiam serecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny, czytelny tutek i bardzo ładna torba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała torba;) jak dla mnie kształt bardzo fajny;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Już zrozumiałam. Wszystko zależy od głębokości wycięcia...

  OdpowiedzUsuń
 6. Marta dokładnie wszystko zależy jak głębokie zrobisz wycięcie - im głębsze tym torba będzie miała bardziej (tak jakby) zaokrąglone dno :)
  Bardzo mi miło, że do mnie zaglądasz, ostatnio mało mnie tutaj, ale poprawię się :)
  Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale fajny pomysł! Muszę koniecznie spróbować bo wydaje się to dośc proste :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna niestety nie posiadam maszyny do szycia bo mam do tego dwie lewe rece :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też się zawsze rozkładam z materiałem na podłodze:) Ale takiej torby jeszcze nie szyłam. Przeczytałam dokładnie i wszystko wydaje mi się zrozumiałe, więc chyba bym sobie poradziała. Jeśli czas pozwoli to z chęcią taką uszyję :)

  OdpowiedzUsuń